Bitcoin Nedir , nasıl alınır , kullanılır ?

0
572

Bitcoin’i yeni duyan ve bu sistem hakkında bilgi sahibi olmak isteyenler için bir yol göstermek rehber olmak istedik . Bitcoin’e nereden başlanmalı , nereleri takip etmeliyiz gibi bir çok konuyu bu yazımızda ele alıcaz.

bitcoin

Bitcoin kullanabilmemiz için ilk olarak bir cüzdanımız olmalı , Bitcoin cüzdanı nasıl açılır? Kendi  cüzdanınızı  indirmek için en güvenilir kaynak bitcoin’nin resmi sitesi olan bitcoin.org ‘ nin türkçe bölümü olacaktır. Bu siteden kendi sisteminize en uygun olanı bulup indirmeniz , yeni başlayan biri için bitcoin bankaları ve takas işlemi yapan sitelere nazaran daha uygun olacaktır.

Cüzdanımızı oluşturduktan sonra nasıl bitcoin sahibi olabiliriz , yada nasıl bitcoin alabiliriz ? Bu sistemde herşey bilgiyle alakalı olduğu için hiç acele etmenize gerek yok . İlk olarak bol bol araştırma yapıp sistemin işleyişi ile ilgili bilgiler edinin . Eğer yabancı diliniz yoksa türkçe kaynaklara da bakabilirsiniz. Yabancı siteler de bitcoin hakkında güncel haberler olmakla birlikte oldukça iyi bir rehber oldukları da söylenebilir.  Ama siz yinede türkçe kaynaklara bakmak istiyorsanız bizleri sık sık takip etmenizi öneririz. Coinler hakkında bir çok bilgiyi bu platform altında sizlerle paylaşıcağız 🙂

Bu sitelerin yanına ekstra olarak konuyla ilgili sosyal medya platformlarına üye olmanız konuyla ilgili bilgi dağarcığınızı oldukça genişletecektir. Burada paylaşılan konulara dahil olup daha önce paylaşılmış konuları takip ederek oldukça iyi bilgiler toplayabilirsiniz.

bitcointalk ve reddit özellikle takip etmeniz gereken platformlardandır. Başlangıç olarak insanların buraları takip etmeleri oldukça verimli olacaktır.

Bitcoini teknik olarak anladıktan sonra eğer sizde bir coin sürmeyecekseniz piyasaya , bitcoin ve diğer coinlerin takipini yapmanız gerekecek , bunun için analizler bulmanız gerekecek bunun için tüm coinler hakkında gerek kurlarını gerek grafik analizlerini bulabilmeniz için size , coinmarketcap şiddetle öneriyorum. Bunun yanında ise çin borsalarını takip etmekte fayda var çünkü çin hem mining hem borsa olarak kripto dünyasında çok önemli bir yere sahip.

Bitcoin satın alma veya kullanmaya başlamadan önce , bir uyarı yapmak istiyorum , eski zamanlarda ilk çıktığı zamanlarda bedava bitcoin dağıtan siteler vardı , ama şu zamanlarda bunların yerini hep dolandırıcılar aldı bu yüzden gel bedava bitcoin kazan denilen sistemlere itibar etmiyoruz ki şu aralar 5000$ zorlayan bir para biriminin bedavaya verilmesi akıl dışı olurdu.

Buraya kadar geldikten sonra konumuz bitcoin borsaları olacaktır.  Bu borsalar bitcoin kullanıcıların alış satış yaptığı platformlardır. Bunun yanında yabancı borsalara para yatırmak ve para çekme işlemleri oldukça zahmetli olabiliyor , türkiyede ise koinim paribu ve btctürk de alım satım yapabilirsiniz. Bu siteler genelde mesai saatleri içerisinde para yatırma ve çekme işlemleri gerçekleştirilir.

Yeni başlamış olan kullanıcılar için yerel borsalar para çekme ve yatırma işlemleri açısından daha kolay olabilir.

Bunları geçtikten sonra işlemleri daha rahat ve daha kolay halledebilmek için mobil uygulamalar edinebiliriz , Blockchain’ in hem android hem ios a uyarladığı uygulaması ile bitcoin cüzdanı oluşturulabilir , işlemleri daha kolay halledebiliriz .

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here