Ananasın Faydaları                                                                                                     Bu yazımızda ananasın yararlarını zararlarını besin değerlerini ananasın nelere iyi gelip nelere sebeb olabileceğini sizler için derledik , ananas hakkında bilmeniz gereken bir çok şey aşağıda sizi bekliyor.

Ülkemizde yeni yeni yaygınlaşmaya başlayan ananas yüksek besin değeri ile en faydalı meyveler arasında yer alıyor. C vitamini bakımından en zengin meyvelerden biri olan ananas bu özelliği ile cilt, saç ve tırnak sağlığının korunmasından çeşitli hastalıklara karşı vücudun direncinin artırılmasına kadar pek çok noktada etkili bir meyvedir. Dış kısmı dikenli, yeşil yapraklı , çapraz çizgili ve altın rengindeki görünümüyle diğer meyvelerden ayrılır. Tropikal lezzet içeren ananas yılın bütün mevsimlerinde çarşıda pazarda bulunabilir.

 

Ananasın bir diğer önemli özelliği ise sadece bu meyvede bulunan bazı enzimlerin sindirimi kolaylaştırarak yağ yakılmasını hızlandırması. Bu nedenle kilo vermek için oluşturulan pek çok diyet listesinde ananası görebilirsiniz. Tüm bunlara ek olarak besin lifi bakımından zengin ananas kabızlık başta olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarına karşı tüketilmesi önerilen meyveler arasında ilk sıralarda geliyor.

 

Ananasın Besin Değerleri

 

*Porsiyon Miktarı: 100 g

*Kalori (kcal) 50

*Toplam yağ 0,1 g

*Kolesterol 0 mg

*Sodyum 1 mg

*Potasyum 109 mg

*Karbonhidrat 13 g

*Diyet lifi 1,4 g

*Şeker 10 g

*Protein 0,5 g

 

*A vitamini         58 IU             *C vitamini        47,8 mg

*Kalsiyum          13 mg            *Demir              0,3 mg

*D vitamini          0 IU              *B6 Vitamini      0,1 mg

*B12 vitamini      0 µg             *Magnezyum    12 mg

 

Ananasın Faydaları

 

*Kemikler İçin Ananas; Zengin miktarda içerdiği manganez, kemik ve bağ dokularını kuvvetlendirir. Günlük bir fincan ananas tüketimi vücudumuza ortalama %73 manganez sağlar.

*Diş Etleri: Yetersiz beslenmenin ilk etkilerini diş etlerinde görmek mümkündür. Özellikle yeterince C vitamini almamak diş eti hastalıklarına neden olan bakterilerin çok daha hızlı üremesine neden oluyor. Buffalo Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre günde 60 mg’dan (yaklaşık 1 ananas) daha az C vitamini alanların almayanlara oranla 1.5 kat daha fazla diş eti iltihabına (gingivit) yakalanma riski bulunuyor.

*Makula Dejenerasyonu; Makula Dejenerasyonu bir göz problemidir ve genelde yaşlanmaya ve sigara kullanımında bağlı olarak ortaya çıkar. Ananasın içerdiği zengin miktardaki beta karoten bu sorunun çözülmesine önemli ölçüde yardımcı olur ve göz sağlığını korur.

*Sinüzit, Boğaz Ağrısı, Gut ve Şişkinlikler; Ananas özellikle sinüziti önleyen bromelain maddesi açısından çok zengin bir meyvedir. Bu madde yardımıyla sinüzitin tedavisinde etkilidir. Bunun yanında gut, boğaz ağrısı ve şişliklere iyi gelir.

*Ananas Kanserden Korur; Kanser hastalıklarına neden olan serbest radikalleri engellediğini söylemiştir ama bununla yetinmez ayrıca hücreleri kanser hücrelerine karşı kuvvetlendirir ve hasar gören hücreleri tedavi eder.

*Tansiyon: Yeterli miktarda (günlük önerilen miktar 4700 mg) potasyum almak kan basıncının (tansiyon) dengelenmesini sağlar. Ananas içerdiği potasyum ile (1 meyvede 986 mg) yüksek tansiyonun düşürülmesine ve kontrol altında tutulmasına yardımcı olabilir.

*Cilt: C vitamininin cilt ve saç sağlığı için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz. Yüksek miktarda C vitamini içeren ananas vücudun kolajeni sentezlemesini kolaylaştırarak cildin daha esnek olmasını sağlarken akne oluşumu azaltır.

 

Ananasın Zararları

 

*Mide ile alakalı sorunları olan ve tedavi için ilaç kullanan hastalarda mide ile problemler ve alerjik reaksiyonlar oluşturabilir.

*Midesinde gastrit, ülser veya buna benzer hastalar fazla tüketmemelidirler. Hatta doktorlarına danışmadan tüketmemeleri kendi sağlıkları açısından en doğru tercihtir.

*Bazı zamanlar kan sulandırıcı ilaçlar kullanan hastaların tüketmemeleri gerektiğini söylüyorlar. Çünkü ananasın kan pıhtılaştırma özelliğinden söz ediyorlar.

*Yine bir kısım uzmanlar ananas suyunun tatlı olmasından dolayı şeker hastalarının doktorlarına danışarak tüketmelerini öneriyorlar.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here