Bıldırcın Yumurtasının Faydaları

Bıldırcın yumurtasının içeriğinde bulunan besleyici maddeler oldukça yoğundur. Protein açısından oldukça zengin olan bıldırcın yumurtası yapı, bileşim ve yoğunluk olarak tavuk yumurtasından farklıdır.

 

Bıldırcın Yumurtası, diğer yumurtalara göre daha fazla türde aminoasit içerir.Bu özelliği nedeniyle çocuklar başta olmak üzere bağışıklık sisteminin güçlenmesi için birebirdir. Grip, bronşit gibi solunum yolu hastalıkları geçiren çocukların, bıldırcın yumurtası tükettikten sonra kısa sürede iyileştikleri bildirilmiştir. Uzmanlara göre bıldırcın yumurtası rafadan tüketilmelidir.

Bıldırcın Yumurtası Faydaları;

Yüksek miktarda A ve B2 vitaminlerini içerir. Vücudunuzdaki vitamin ihtiyacının büyük bölümünü karşılar.

Yüksek oranda protein ve amino asit içerir.

Astım gibi solunum yolu hastalıklarına iyi gelir.

Tüberküloz rahatsızlığı için faydalı bir yumurtadır.

Bıldırcın yumurtası prostat bezlerini uyararak cinsel isteği arttırır. Cinsel gücünüzü yeniden kazanmak ve cinsel isteği arttırmak için düzenli olarak bu şifalı yumurtadan tüketebilirsiniz.

Vücuttaki toksinleri atar, vücutta bulunan ağır metalleri uzaklaştırır.

Vücutta bulunan ve kişileri rahatsız eden böbrek taşlarının kolaylıkla düşürülmesine yardım eder.

Bağışıklık sistemini güçlendirir, vücudun hastalıklara karşı korunmasını sağlar.

Kalp kaslarını güçlendirir. Kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.

Mide rahatsızlığınız var mı? Birçok kişi ülser ve gastrit gibi mide rahatsızlıklarının olduğundan yakınır. Ülser ve gastrit gibi mideyi rahatsız eden hastalıkların iyileşmesini hızlandırır.

Herkes mevcut olduğu kilosunu korumak yada fazla kiloları varsa zayıflamak ve kilosunu dengeye getirmek ister. Bu şifalı yumurta ile kilonuzu korumak oldukça kolaydır. Sahip olunan kiloyu dengede tutarak obeziteyi de engeller.

Çocukların ve gençlerin sağlıklı büyümesine yardım eder.

Çok iyi bir D vitamini kaynağıdır. Yüksek oranda D vitamini içermesi sebebiyle süt içmeyi yada süt ürünleri tüketmeyi sevmeyen kişilerin de kurtarıcısı olabilir. Süt ve süt ürünlerinden alınması gereken D vitamini ihtiyacının büyük bölümünü karşılar.

D vitamini eksikliğinden de kaynaklanabilen osteoporoz yani kemik erimesini engellemeye yardım eder.

Kansere karşı da faydalı bir yiyecektir.

Kan basıncını düzenler.

Migrene karşı da fayda sağlar.

Kansızlık diğer bir adıyla anemiye karşı iyi gelen bir yiyecektir.

Tansiyonu düzenlemeye yardım eder.

Sindirimi rahatlatır.

Egzama gibi cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi de bıldırcın yumurtasının faydaları arasındadır.

Çağımızın hastalığı ve birçok hastalığın temeli olan strese de iyi gelir.

Beyin fonksiyonlarını uyararak zekayı geliştirir. Ayrıca hafızayı da korur.

Birçok alerjik hastalığa iyi gelir.

Cilt güzelliği ve cilt bakımı da sağlar. Ten rengini güzelleştirir ve cildin parlak görünmesine katkı sağlar. Bıldırcın yumurtası ile çeşitli saç ve cilt maskeleri yapmak da mümkündür. Bu şekilde saç bakımı ve cilt bakımı sağlar. Saçların parlamasına ve kuvvetlenmesine yardım eder.

Şeker hastalığı adıyla anılan diyabet için de faydalı bir yumurtadır.

Nörolojik yani sinirsel rahatsızlıklara da iyi gelir.

 

Bıldırcın Yumurtası Bebekler İçin Kullanılabilir Mi?

 

Bıldırcın yumurtası yetişkin bireyler için oldukça faydalıdır. Fakat bebekler çok küçük oldukları ve yeni doğdukları için bu yumurta bebeklerin vücutlarına ağır gelebilir. Özellikle böbreklerine zarar verebilir. Büyüdükten sonra da erken ergenliğe girmeye sebep olabilir. Yine de bıldırcın yumurtasını çocuklarınıza yada bebeğinize vermeden önce mutlaka doktorunuza danışmalı, herhangi bir yan etkisi olup olmayacağını öğrenmeli, uygulama şeklini ve miktarını öğrenmelisiniz.

 

Bıldırcın Yumurtasının Zararları Nelerdir?

 

Kalp hastalığınız varsa yada daha önceden felç geçirdiyseniz bıldırcın yumurtası tüketmeden önce mutlaka doktorunuza danışmalısınız. Ayrıca yüksek kolesterolü olan kişiler de bu yumurtayı tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır.

 

Alerji ve Öksürük için Bıldırcın Yumurtası Bıldırcın Yumurtası Nasıl Yenir?

 

Bıldırcın yumurtasını çocukların rafadan tüketmesi tavsiye edilirken, yetişkinlerin öksürük ve alerjik hastalıklar için bıldırcın yumurtasını tüketimi şöyle tavsiye ediliyor: Bir adet bıldırcın yumurtası bardağa kırılır, bir kaşık bal ve biraz süt karıştırılır. 10 dakika beklenir, 15 gün süre ile here gün taze olarak yapılıp içilir. Daha sonra ayda 4-5 kere tüketilir, 3 ay sonra kür bırakılır. Bıldırcın yumurtasının bunun dışında tıpkı tavuk yumurtası gibi, haşlanabilir, salatalarda, mezelerde kullanılabilir, tavada pişirilebilir, sebzelerle birlikte tüketilebilir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here