Çikolatanın Faydaları

0
390

Çikolatanın Yararları

Çikolatanın faydası, içinde bulunan ve “flavonoid” denilen antioksidanları barındırmasından öne gelir. Antioksidanlar vücuttaki kimyasal olaylar sonucu ortaya çıkan ve hücreleri yıkıma uğratan serbest radikallerin zararlı etkilerini azaltan enzimler olarak tanımlanır. Birçok antioksidan vardır hatta bir kısmını vücudumuz kendisi üretir. Flavonoidler çikolatada, meyvelerde, sebzelerde ve çayda bol miktarda bulunan antioksidanlardır.

 

Çikolatanın sütlü, siyah ve beyaz çikolata gibi çeşitleri olmasına karşılık burada yararlarından bahsedeceğimiz çikolata çeşidi, kakaosu bol, sütü az olduğundan çok koyu kahverengi olan ve bitter diye adlandırılan siyah çikolatadır.

 

Çikolatanın Doğrudan Kalbe Faydaları

 

Günlük tüketeceğiniz 1 adet siyah çikolata kalp ve damar sisteminiz için son derece faydalıdır. Bitter çikolatanın kalp ve damarlara iki faydası vardır. Tansiyon; Çalışmalar hergün küçük bir bar siyah çikolata tüketen yüksek tansiyonlu hastaların tansiyonlarında düşme gözlenmiştir. Kolesterol; Bitter çikolatanın “LDL” denilen kötü kolesterolü %30 oranında azalttığı görülmüştür.

 

Bir gıdanın yarar veya zararından bahsederken tüketildiği miktar önemli bir konudur. Çikolata insanın ihtiyaç duyduğu bir gıdadır. Beyinde serotonin salgılanmasında önemli bir rol oynar. Bitter çikolata, yeşil çay ve üzümün bağışıklık sistemini güçlendirdiği kadar güçlendirme sağlayabiliyor. Bitter çikolatanın antioksidan etkisi bilinen bir gerçektir. Yapılan bazı araştırmalara göre 50-70 gram civarında tüketilen bitter çikolata sağlığa yararlı olup yenmesinin herhangi bir zararı olmadığı yönündedir.

 

Çoğu insan çikolata beni şişmanlatıyor diye yemiyor, çikolatadan uzan durup bir kenara kaldırıyor. Nedenlerini doğru bir şekilde belirleyip çok miktarda değil az miktarda tüketilmesi gerekiyor. Fındık, fıstık vs. gibi kuruyemişlerle çikolata birleştiği zaman kalorisi artıyor ve kilo sorunları olan insanlarda obezite gibi tehlikeli bir hastalığa neden oluyor. Günde tüketeceğiniz çikolata miktarı çok önem teşkil ediyor. Mesela günde 200 gram çikolata yemek çok zararlı olarak bilinir. Bitter çikolata dışındaki diğer çikolatalardan tüketiyorsanız bunları yarı yarıya düşürün. Mesela 100 gram çikolata yiyorsanız 50 gram yapın. Unutmayın çikolata sağlığa yararlı bir gıda ama fazlası hastalıklara yol açabilir.

 

Türkiyede yapılan bir araştırmaya göre en çok kare, baton ve tablet çikolatalar tüketliyor. İkramlık çikolatalar en çok tüketilen çikolata çeşitleri arasında 2. sırada yer alıyor. Türkiyede Türk insanı en çok sütlü çikolataları ve antep fıstıklı çikolataları tercih ediyor. Onların ardından fındıklı çikolata ve bitter çikolatalar geliyor.

 

Çikolata kan basıncını düşürür mü?

 

Zaman içinde yapılan pek çok araştırmada bitter çikolatanın harika faydaları bulundu. Bunlardan en önemlisi ise günlük bir miktar bitter çikolata tüketen kişilerin kan basıncı seviyelerinin düştüğünün gözlemlenmesidir.

 

Besin Değerleri

 

Bitter çikolatanın 2 gramında; lif, demir, magnezyum, bakır ve manganez gibi sağlığa çok yararlı besin maddeleri bulunuyor. Ayrıca küçük bir parça bitter çikolata yediğinizde 1.4 gram protein de almış olursunuz.

 

Çikolatanın Zararları

 

-Çikolatanın aşırı tüketimi sonrası ortaya birtakım zararları çıkmaktadır. Bu zararlar sağlığınızın bozulmasına sebep olabilir.

 

*Aşırı çikolata tüketimi size kilo aldırır.

*Bitter çikolata dışındaki fıstıklı, fındıklı vb. çikolataların kilo aldırıcı özelliği çok daha fazladır.

*Çikolatanın içeriğinde şeker bulunduğundan, çikolata yedikten sonra dişleriniz mutlaka fırçalamalısınız. Çünkü fırçalamazsanız dişlerinizi çürütür.

*Çikolatanın içeriğindeki maddeler aşırı tüketimde beynin uyuşturur ve normal fonksiyonların yerine getirilmesine engel olabilir.

*Migren hastalarının tüketmesi tavsiye edilmemektedir. Çünkü çikolata migren ağrılarını azdırır.

*Çikolata serotonin hormonu salgılanmasına sebep olduğu için bağımlılık yapabilir. Dikkatli tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

*Selülite sebep olabilir.

*Bünyesi hassas kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir.

*Kalitesiz çikolatalar doymuş yağ içerir. Bu nedenle kalitesiz çikolatalar kolesterolün artmasına sebep olur.

Genel Güncel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here