Çileğin Faydaları

 

Dünya genelinde en popüler meyvelerden biri olan çilek sadece lezzeti ile değil sağlığa faydaları ile de ön plana çıkıyor. Çileğin faydaları arasında ilk sırada C vitamini bakımından zengin olması geliyor. 8 adet çilek yiyerek günlük C vitamini ihtiyacınızın neredeyse 1.5 katını alabilirsiniz. C vitamininin kalp ve damar hastalıklarını önlemeden, enfeksiyon ve virüslerle savaşmaya kadar pek çok işe yaradığı düşünüldüğünde çilek hastalıklarla savaşmak için iyi bir silah olabilir. Latince adı “Fragaria Ananassa” olan çileğin 10’dan fazla çeşidi bulunmaktadır ancak, tatları ve büyüklükleri değişse de tüm çilek türleri aynı kalp şekline sahiptir.

çilek

 

Çileğin B, C ve K vitamini açısından bir hayli zengin olduğunu belirten uzmanlar, “Çilek vücuda kuvvet verir, damar tıkanıklığını önler ve kolesterolü düşürür. Çok iyi bir antioksidan olması sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendirir. Kansere karşı koruyucu özelliği vardır ve sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak kurtlarının dökülmesini yardımcı olur, kanı temizler, vücuttan zararlı maddeleri uzaklaştırır. Diş etlerini güçlendirir, ağız kokusunu giderir. Hollywood yıldızları dişlerine çilekle masaj yaparak dişlerini beyazlatır. Sakinleştirici etkiye sahiptir, stresi azaltır, tansiyonu düşürür, ateşi düşürür. Romatizma ve karaciğer rahatsızlıklarına iyi gelir. Cildi nemlendirip taze bir görünüm kazandırır, güzellik katar cilde. Vücutta biriken zehirli maddeleri dışarı atar, damar sertliği ve böbrekteki kum taş gibi rahatsızlıkları önler ve zamanla bunların geçmesini sağlar. İdrar söktürücü özelliği vardır” diye konuştu.

 

Çilek Cilt Sağlığının Kraliçesidir; Çilek cilt sağlığına inanılmaz katkıda bulunur. Özellikle içerdiği C vitamini, salisilik asit, antioksidanlar, eksfoliantlar cilt üzerinde meydana gelen kabarcıklara karşı çok etkilidir. Bu yüzden yüz yıkama işlemlerinde bile kullanılmaktadır. Çilek bu özelliği sayesinde cildi ölü hücrelerden ve yağlardan temizler. Bunun dışında çileğin çok etkili bir antioksidan olması sayesinde cilt üzerinde meydana gelen alerjileri giderir, kirliliğe karşı cildi korur, cildi yumuşatır ve cilt hastalıklarına yakalanma riskini azaltır. Çilek suyu cildi aydınlatma özelliğine sahiptir. Bunun yanında yaşlılıktan kaynaklanan cilt lekelerine ve çillere karşı oldukça etkilidir. Çilleri ve yüz lekelerini giderici özelliği vardır. Bunun için çilek suyunu 10-15 dakika boyunca cilde uygulamak yeterlidir.

 

Çilekli Cilt Toniği; 50ml gül suyuna iki çay kaşığı çilek suyu karıştırın ve pamukla günde bir kere bu karışımı yüzünüze uygulayın. Bunu 10 gün boyunca devam ettirin. Bu uygulama lekesiz, pürüzsüz ve sağlıklı bir cilt elde etmenizi sağlayacaktır.

çilek

 

Çilekli cilt toniğinin ayrıca şu faydaları vardır;

 

*Yaşlılıktan kaynaklanan cilt zayıflamalarında güneş ışıkları cilde daha fazla zarar verir, çilekli cilt toniği buna izin vermez.

*Güneş ışıklarını zayıf ciltlerde yaptığı olumsuz radyasyon zararlarından korur.

*C vitamini ve antioksidan içerdiği için serbest radikallerin neden olduğu cilt hastalıklarından korur.

*C vitamini cilt üzerinde serbest radikallerin neden olduğu hasarları giderir.

*Bir çay kaşığı bal, pürelenmiş çilek ve iki çay kaşığı süt kremasını karıştırarak yüzünüze uygulayabilirsiniz.  Bu karışım cildinizin yaşlanmasını ve kırışmasını yavaşlatacaktır. Cilt temizliğini sağlama imkanı da tanıyacaktır. Zamanla cilt üzerinde toplanan ölü hücreler ve yağların arındırmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca kuru ciltlerde özellikle kış aylarında görülen dökülmelerin önüne yine bu uygulamayı kullanarak geçmek mümkündür. Bunun yanında cilt gözeneklerini açarak cildin nemlenmesini sağlar.

 

Çilek Akne Tedavisine Yardımcı Olur; Çileğin içerdiği C vitamini, Alfa Hidroksi Asitler (AHA), salisilik asit ve çilek flavonoidler, akne temizleme ve yağları yok etmeye karşı çok etkilidirler. Taze çilek maskeleri donuk, hasarlı veya akne eğilimli cilt sahipleri için etkilidir. 7-8 tane çileğe bir yemek kaşığı süt ekleyin ve iyice birbirine karıştırın. 10-15 dakika boyunca yüzünüze uygulayın. Bunu aknelerden kurtulmak için haftada en az bir kere uygulayın. Bu karışım sayesinde 4-5 haftada aknelerden kurtulabilirsiniz.

 

Çilek Göz Altındaki Şişkinlikleri Giderir; Aşırı yorgunluk ve yaşlanmaya bağlı olarak göz altında oluşan şişkinlikleri çilek giderebilir. Bunun için;

Çilekleri ince ince dilimleyin ve 10-13 dakika boyunca göz altlarına koyun, daha sonra yüzünüzü ılık su ile yıkayın.

Bu uygulama sayesinde göz altında oluşan şişkinlik, kararma ve moruklardan kurtulabilirsiniz.

 

Çilek Hasarlı Ciltleri Onarır; Çilek bol miktarda C vitamini içerdiği için dokuları onarma özelliği vardır. Özellikle ‘kollajen’ diye adlandırılan madde, bu noktada önemli rol alabilir. Bu madde suda çabuk çözüldüğü için bünyede fazla saklanma imkanı bulamaz. Bu yüzden gıdalardan temin edilmesi gerekmektedir. Bir fincan çilek veya çilek suyu bu maddeyi fazlasıyla içerir ve hasarlı ciltlere hayati katkılar sağlayabilir.

 

Çilek Etkili Bir Ayak Temizleyicidir; Çileğin diğer bir özelliği de etkili bir ayak temizleyici olmasıdır. 8-10 tane çileği ezerek yulafla karıştırın ve önce ayaklarınızı 10 dakika ılık suda bekletin daha sonra bu karışımı 15 dakika boyunca ayaklarınıza ovarak uygulayın. Bu uygulama sayesinde ayaklarınızdaki ölü hücrelerden meydana gelen tabakalar ortadan kalkacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here