Eğrelti Otu ‘nun Faydaları

0
599

Eğrelti Otunun Faydaları

 

Eğrelti otu , az ışık alan, rutubetli, gölge yerlerde yetişen eğer vücutta çok bekletilirse zehirli etkisi olan içerken dikkat edilmesi gereken bir bitkidir. Genel olarak da 60, 70 cm boylarındadır. Çoğunluk olarak nemli bir hava yapısına sahip olan Karadeniz bölgesinde rastlanabilir.

 

Kumlu yerlerde yetişen eğrelti otunun, çok çeşiti vardır. Eğrelti otu kökü kalın ve dışı siyaha yakın içide beyaz renklidir. Tavsiye edilen miktarı aşmamak gereken eğrelti otunun, fazla içilmesi halinde zehirleyici etkisi bulunmaktadır. Gebelerin ve kansızların kullanmaması gereken eğrelti otunun, erkek cinsi hekimlikte kullanılmaktadır.

Bağırsak solucanlarını dökücü özelliği

 

Erkek eğrelti otu, Yunanlılar ve Romalılara kadar geriye giden, eski bir tenya ilacıdır, ama büyük bir dikkat ile kullanılmalıdır. Erkek eğrelti otu ilacını uzun süre vücutta bırakmak zehirlenmeye neden olabilir, bu nedenle alımından bir ila iki saat sonra solucanları ve etkin kalıntıların her ikisini de atmak için mutlaka müshil alınmalıdır. Erkek eğrelti otu alınırken hiç alkol alınmamalıdır.

 

*Harici kullanım için kök gövde kaynatması varisler için ayak baryosu suyuna ilave edilebilir.

* Avrupa halk hekimliğinde birleşik yaprakları keten bir torba içine dikerek etkilenen yerlere uygulamanın romatizmaya iyi geleceği yaygın bir inançtır. En azından hiçbir zararı olmaz.

 

Uyarı; Uygun olmayan dozlar dâhileri alındığında körlüğe ve ölüme yol açabilir. Uygun hazırlama ve Dozaj gerektiğinden, erkek eğrelti otu tenya için sadece tıbbi denetim altında kullanılmalıdır!

eğrelti otu

 

Hazırlanışı ve Kullanma Şekli

 

“Kök-gövdeyi sonbaharda toplayın”

 

*500 gram kök gövdeyi suda kaynatın ve sıvıyı ayak banyosuna katın. Banyo suyuna ilave edin.

 

Dişi Eğrelti Otunun Faydaları

 

*Bağırsak solucanlarını dökücü

* Safra salgılatıcı

* Müsekkin

* Müshil

* Halk geleneğinde dişi eğrelti otu haşlaması öksürükler, ses kısıklığı ve solunum yolları problemleri için kullanılmıştır.

* Harici yaraları yıkamakta da kullanılabilir.

* Kuvvetli bir kaynatma iyi bir müshil ve bağırsak solucanı dökücüdür veya karışık bir çayı müshil olarak ve bir alkol çözeltisini solucanlar için kullanın.

* Dişi eğrelti otunun şifalı bitkiler için de ateş, Sarılık ve iştah yokluğu için de tavsiye edilmiştir.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here