Yapılan Araştırmalara göre bir çok kişinin katıldığı anketler ve incelemeler sonucunda 33 bin kişi ile yapılan araştırmalar da her hafta 1 saat de olsa egzersiz yapılmasının depresyonu önlemeye yardımcı olduğu sonucuna varıldı.

Depresyon , Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin yaklaşık yüzde 6.7’sini etkileyen çok yaygın bir hastalıktır . Bu hastalığın ekonomik yükünün  2010’da sadece 210.5 milyar dolar olduğu tahmin ediliyor . Dünya Sağlık Örgütü (WHO), küresel düzeyde, bozuklukta 300 milyondan fazla kişinin yaşadığını hesaplıyor.

Depresyon tedavisi genellikle ilaç, psikoterapi veya bilişsel davranışçı terapi veya bu yaklaşımların bir kombinasyonunu içerir.

Hiç egzersiz yapmamak depresyon riskini artırır 

Araştırmacılar bugüne kadar yapılmış en büyük nüfus araştırmalarından biri olan Nord-Trøndelag Sağlık Çalışması (HUNT) aracılığıyla toplanan verileri analiz ettiler . HUNT için veri toplama ve katılımcı takibi, 1984-1997 yılları arasında gerçekleşti.

İlk olarak, sağlıklı katılımcılar işe alındı ​​ve fiziksel aktivite durumlarını, ne sıklıkta egzersiz yaptıkları ve ne derece yoğun olduğu dahil olmak üzere kendi kendine değerlendirmeleri gerekiyordu.

Üç farklı şiddet seviyesi bildirildi: nefes darlığı veya terleme, nefes darlığı ve terleme üreten ılımlı yoğunluk aktivitesi ve ardından fiziksel yorgunluğun ardından en şiddetli egzersiz, ardından hafif yoğunluklu egzersiz.

Daha sonra, katılımcılara bir öz değerlendirme anketi – Hastane Anksiyete ve Depresyon Ölçeği – verildi ve gelişmekte olan herhangi bir durumu depresyon ya da kaygı bildirmek istedi .

Katılımcıların sosyoekonomik durumu, alkol ve madde kullanımı, vücut kütle indeksi ( BKİ ), yeni fiziksel hastalıklar ve toplumsal düzeyde ne kadar iyi olduklarını destekleyen değişkenler – sonuçların tutarlılığını sağlamak için düzeltildi.

Başlangıçta herhangi bir fiziksel egzersiz yapmayanların depresyon gelişimi için her hafta 1 ila 2 saat egzersiz yapan akranlarına göre yüzde 44 daha fazla olduğu bulundu.

Egzersizin koruyucu etkisi yoğunluğuna bakılmaksızın gözlemlendi. Harvey, “Egzersizin zihinsel sağlık yararlarının çoğu her hafta başlanan ilk saat içerisinde gerçekleşir” diye açıklıyor.

“Yerleşik yaşam tarzları dünya çapında norm haline geldi ve depresyon oranlarının artması ile bu sonuçlar, küçük yaşam tarzı değişikliklerinin bile önemli zihinsel sağlık yararları elde edebileceğini vurgulaması nedeniyle özellikle uygundur” diye ekliyor.

Bununla birlikte, araştırmacılar kaygı durumunda herhangi bir fayda sağlamadılar, çünkü fiziksel egzersiz ile katılımcıların bu durumu geliştirip geliştirmediklerini bulmadılar.

Küçücük Şeyler Önemli Yararlar Sağlıyor 

Yazarlar, katılımcıların haftada en az 1 saat fizik egzersiz yapmaları durumunda depresyon vakalarının yaklaşık% 12’sinin önlenmiş olabileceğini düşünüyorlar.

Harvey, “Egzersizin bu koruyucu etkiye neden kesin sebebini kesin olarak belirlemeye çalışıyoruz, ancak fiziksel aktivitenin çeşitli fiziksel ve sosyal yararlarının birleşik etkisinden kaynaklandığına inanıyoruz” diyor.

Ayrıca, bu çalışmanın sonuçlarının gelecekte daha iyi sağlık politikaları oluşturmada önemini vurguladı ve insanların yaşam biçimlerinin yönetilebilir bir miktarını içerecek kadar küçük ayarlamaların yapılması gerektiğini söyledi.

Bu sonuçlar, egzersizi bireysel zihinsel sağlık planlarına ve daha geniş halk sağlığı kampanyalarına entegre etme potansiyelini vurguladı.”

 

“Nüfusun fiziksel aktivite düzeyini küçük bir miktarla artırmanın yollarını bulabilirsek,” dedi ve “bunun büyük fiziksel ve zihinsel sağlık yararları getirmesi muhtemeldir. ”  diyede eklemişler 🙂 ,

Depresyon Nedir  ? Belirtileri Nelerdir ? Nasıl Tedavi Edilir ? 

Genel Güncel | Karışık Bilgi Sitesi , takipte kalın 🙂

 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here