Vejetaryen diyet ile kilo vermek metabolizma için daha etkili

0
83

Bitki esaslı bir vejetaryen Diyet , tip 2 diyabetli kişilere kilo vermek için sadece konvansiyonel bir diyabetik diyet önermekle kalmaz, aynı zamanda kas yağını daha etkin bir şekilde azalttığı için metabolizmayı iyileştirmelerine de yardımcı olur.

Bunlar Washington DC’de Sorumlu Tıp için Hekim Komitesinde klinik araştırmanın direktörü olan Dr. Hana Kahleova ve meslektaşları tarafından American College of Nutrition dergisinde yayınlanan yeni bir araştırmanın diyet ile ilgili  ana bulgularıydı .

Diyabet, dünya çapında yaklaşık 150 milyon kişiyi etkileyen önemli bir küresel kamu sağlığı problemidir . Bu sayının 2025 yılına kadar sadece iki kat artması bekleniyor; bunun nedeni, artan sayıda insan ve yaşlanan popülasyonun yanı sıra, yerleşik yaşam biçimleri, sağlıksız diyetler ve obezite gibi değiştirilebilir faktörlerin bir sonucudur.

Prediyabetli kişilerin, yaşam biçimlerini değiştirmeleri için yapılandırılmış programa katılmaları ile tip 2 diyabet gelişme riskini yüzde 50’den daha fazla azaltabileceği bilinmektedir.

Bitki esaslı vejetaryen diyetin faydaları

Yazarlar aynı zamanda, şeker hastalığına ilişkin olarak ve yalnızca bitki kaynaklı yiyecek içeren bir vegan diyetinin yararlı etkilerini tartışıyorlar. Örneğin, tip 2 diyabetlilerde “düşük yağlı vegan diyeti ile glisemik kontrol ve kardiyovasküler risk faktörleri iyileşir” şeklindeki kanıtlar vardır.

Bu nedenle, 6 aylık bir çalışmada, konvansiyonel diyabetik diyet ile 74 tipi 2 diyabetli hastada, bitkisel vejetiyal diyetin etkilerini karşılaştırdılar. Bunlar erkeklerden yüzde 43’ü ve yüzde 57’si kadındı ve oral ilaç kullanıyordu.

Araştırmacılar, rasgele 37 katılımcıyı vejetaryen gruba, 37’si konvansiyonel diyet grubuna atadı. Her iki diyet, günlük 500 kaloriyi azaltmak için kaloriye sınırlandı ve çalışmanın 6 ay boyunca tüm yemekleri katılımcılara sağladı.

İki diyetin bileşimi

Vejetaryen diyette, kalorilerin yaklaşık yüzde 60’ı karbonhidratlardan , yüzde 15’i proteinden, yüzde 25’i yağdan geldi. Her gün en az bir parça az yağlı yoğurt ile sınırlı hayvan ürünleri ile tahıllar, bakliyatlar, sebzeler, meyveler ve fıstıklardan oluşuyordu.

Vejetaryen diyetin tipik bir yemek planı aşağıdakileri içerebilir: pişmiş darı, erikler ve bademlerden oluşan bir kahvaltı; öğle yemeğinde mercimek, lahana ve havuç ile yapılan bir çorba; marine edilmiş tofu, fasulye filizi ve kahverengi pirinç yemeği; ve havuç sopa ile humus aperatifler.

Geleneksel bir diyabetik diyet – tanınmış bir kılavuza göre tasarlanmış – kalorinin yaklaşık yüzde 50’si karbohidratlardan, yüzde 20’si proteinten ve yüzde 30’dan fazla yağdan (yüzde 7 doymuş yağ sınırı) oluşuyordu.

Geleneksel diyabetik diyetin tipik bir yemek planı şu şekildedir: fıstık ezmesi kuru üzüm yulaf ezmesi; orkinos ve salatalık ile öğle yemeği için bir sarma; kahverengi pirinçle ballı limon tavuğu ve sebze yemek saatlerinde; havuç ve kereviz atıştırmaları düşük yağlı bir sütle veya düşük yağlı sade yoğurt ile sopalar.

İlk 3 ay boyunca, katılımcılardan fiziksel egzersiz alışkanlıklarını değiştirmemeleri istendi. Daha sonra, ikinci 3 ay boyunca, diyet rejimine aerobik bir egzersiz programı eklendi. Araştırmacılar katılımcıları temelde, 3 ay ve 6 ayda inceledi. Bu muayene , yağ kompozisyonundaki değişiklikleri ölçmek için MR kullanarak taramayı içermektedir .

Sonuç olarak vejetaryen beslenme daha fazla kilo kaybına ve kaslarda ki yağlanmayı azalttı 

Sonuçlar, bitki esaslı vejetaryen diyet grubundaki ortalama kilo kaybının geleneksel diyet grubunun ortalama kilo kaybı olan 3.2 kilogramın (7.1 librelik) yaklaşık iki katı olan 6.2 kilogram (13.7 libre) olduğunu gösterdi. Her iki grubun da günde aynı kaloriyi tüketmesine rağmen bu oldu.

Araştırmacılar ayrıca, her iki grupta da subkütan yağda benzer azalmalar gösterdiğinde, sadece vejetaryen grupta, kas içi yağda daha fazla azalma ve subfasyal yağda herhangi bir azalma olduğunu gösterdi.

Subkutan yağ cildin altında depolanan bir yağ türüdür. Subfasyal yağ iskelet kasıdır, kas içi yağ ise kasların içinde depolanan yağdır.

Araştırmacılar, subkutanöz ve subfasyal yağdaki azalmaların, açlık kan şekeri, insülin duyarlılığı ve glikat hemoglobin gibi glikoz metabolizması ve kontrol belirteçlerindeki değişikliklerle aynı olduğunu keşfettiler.

İki diyet grubundaki sonuç farklılıkları önemlidir, çünkü subfasyal yağdaki artış, tip 2 diyabetlilerde insülin direnciyle bağlantılıdır, bu nedenle bu tür yağları azaltmak glikoz kontrolünü iyileştirmeye yardımcı olabilir.

Kahleová, “Kas hücrelerinden daha fazla yağ alarak insülinin şekeri enerjiye dönüştürmesine izin veriyoruz” diye açıklıyor.

Araştırmacılar ayrıca, intramüsküler yağdaki azalmanın, diyabetli yaşlı insanlara özellikle yararlı olabilecek hareketlilik ve kas kuvvetini artırmaya yardımcı olabileceğini de belirtti.

Bulduğumuz, bitki esaslı bir vejetaryen diyet, özellikle yaşlandıkça, sağlıklı ve zayıf kalmak konusunda ciddi olan herkes için yararlı bir araçtır” dedi.

Hana Kahleová

Genel Güncel Karışık Bilgi Sitesi , Daha fazlası için sürekli takipte kalın , 🙂 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here