Saç Dökülmesine Karşı Ne Yapabilirim ?

Saç dökülmesi hepimizin yaşadığı bir durum , saç dökülmesinin  yaşanması ve  bu süreçte olan kişiler için oldukça zor bir zaman olabilir. Bir çok kadın için başlarında ki saçlar kimliklerin belirleyici bir parçasıdır. Saçlarımızın güvenimize ve dünyaya kendimizi nasıl tanıttığımız üzerine büyük etkisi vardır.

Mucizevi bir şekilde saç dökülmesini ve incelmeyi engellediğini iddia eden şampuanlar var , sizde bunların arasından buna gerçekten engel olanı arıyor olabilirsiniz.

Saç dökülmesi nedir ve neden olur?

Ortalama bir kişi günde 60-100 adet saç kılı kaybeder. Bu doğal bir olaydır ancak bu durum aşırıya gittiğinde gerçekten üzücü olabilir. Saç dökülmesi , her gün kaybolan saç miktarının büyük oranda arttığı zamanlar da ortaya çıkar buda ” saç dökülmesi ” problemine sebep olur.

Saç dokusu , genetik olarak belirlenmiş bir özelliktir ve maalesef , doğal olarak ince saçlarla doğarsınız , bunu engellemek için bir yol yoktur. Saç hacminde ki azalma saçlarınızın incelmesiyle olabilir ve her ne kadar erken baş ederseniz o kadar iyi olur.

Demir ve diğer vitaminlerin eksikliği saç dökülmesi ve ya incelmesine yol açabilir. Şampuanı kullanırken aşırı ve sık sık kullanmak saçtaki minerallere ve saç derisi zarar verebilir . Zarar gören saç dokusu ise , saç dökülmesine ve incelmesine sebep olabilir.

Saç Dökülmesini Nasıl Önlerim ?

Maalesef saç dökülmesine ve incelmesine önerebileceğimiz kalıplaşmış bir yöntem yok birden çok yöntem var kişiden kişiye değişen durumlardan dolayı ,

Bunlara şöyle bir bakalım ;

Yediklerimize ek olarak veya yediğimiz şeyleri değiştirerek daha fazla demir vitamini temin etmemiz , diyetimiz de küçük değişiklikler yapmak saçınızın sağlığına yardımcı olabilir , Ispanak,  Kek , Fındık , Kuru Kayısı ve Kahverengi Pirinç mükemmel demir kaynaklarıdır. Saç proteinden oluşur bu nedenle günlük yeterli miktarda proteini almak saç sağlığı için hayati bir öneme sahiptir.

Proteini alabilmek bazı saç uzmanları ,  120 gramlık bir protein alabilmek için sabah kahvaltısında az yağlı peynir  ,  yumurta , balık ve kümes hayvanları yemelerini öneriyor.

Sizi strese sokan durumlardan uzak kalmaya çalışın , stresinizi azaltmak için kendinize yeni seçenekler sunabilirsiniz. Bazıları yoğa , pilates , fitness gibi bazıları da meditasyon bilişsel davranış terapisi gibi alanlara yöneliyor. Kendinize böyle bir alan seçmeniz sizi stresten uzak tutabilir.  Siz kendiniz için en iyi olanı yapın .

Saçlarınızı sürekli yıkamak saç dökülmesini ve kaybolmasını tetikleyebilir. Ünlü saç stilisti olan Matthew Curtis ” Aşırı yıkama sebum bezlerini uyararak kılların yağ ile tartılmasını ve daha ince ve daha da incinerek saç dökülmesine neden olabileceğinden, saçları haftada iki veya üç kez yıkamamız gerektiği konusunda bizi bilgilendiriyor , en azından deneyin diyor.

Saç dökülmesi şampuanları gerçekten işe yarıyor mu?

Saç dökülmesi için aldığımız şampuanlar saç dökülme sürecini yavaşlatabilir  ve sağlıklı saçların uzamasına teşvik edebilir , ancak işlemi tersine çeviremezler, Çoğu şampuan saçları ve kafa derisini iyileştirmeye odaklanır . Çünkü yeniden uzamayı düzgün bir şekilde teşvik edebilmesi için saçlarla uzun süre temas halinde kalamazlar.

Genel Güncel 

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here