Rahat bir uyku çekebilmemiz için uyumadan önce yediklerimize dikkat etmekte fayda var .

Yağlı Yiyecekler

Uyumadan önce yenilmemesi gereken ilk besinlerin başında yağlı yiyecekler gelir.

Uykudan önce yağlı ve ağır yemekler yedikten sonra ertesi gün hiç uyumamış gibi kalkabilirsiniz , yağlı ve ağır besinler ertesi gün yorgun ve halsiz uyanmanıza sebep olacaktır. Ayrıca bu besinler çokça yağ içerdiğinden ötürü de sindirim de zorluk çekecek bünyemiz buda bize mide rahatsızlığı olarak geri dönecektir.

Tatlı ve yüksek karbonhidratlı besinler 

Hepimiz uyumadan önce hafif gelen açlık hissini gidermek için tatlıya yöneliriz , yediğimiz bir parça çikolata belki çok bir etki etmez lakin dondurma , tatlı , kurabiye vb.  her türlü şekerli yiyecekten ve beyaz ekmekten uzak durun çünkü aldığınız yiyecekler kan şekerinizi yükseltecek buda uykunuzun bölünmelerine yol açabilir .   Eğer ki acıktınız bişeyler atıştırmak istiyorsunuz o zaman meyve yiyin , yiyeceğiniz 1 Elma işinizi rahatlıkla görecektir. 🙂

Kırmızı Et

Tabi bunlardan başka kırmızı et de yağlı besinlerde olduğu gibi uyumadan önce tüketilmemesi gereken besinler arasında , uyumadan önce kırmızı et midenize oturacaktır. Buda sizin uykunuzun bölünmesine yol açabilir.

Baharatlı besinler 

Baharatlar her ne kadar bir çok derde deva olsada , bunu uyku için söylemek yanlış olur.  Uykudan önce atıştırmalık olarak bişeyler yiyecekseniz kesinlikle baharatlı yiyecekler uzak durmalısınız. Baharatlı yiyecek midenizi rahatsız etmekle kalmayacak kesik kesik bir uyku çekmenize sebep olacaktır.

Gece Öğünü

Ve son olarak da uyumadan önce kesinlikle gece öğünü gibi bir şey olmamalı , rahat bir uyku için , kaliteli bir uyku için uyku vaktinden önce aldığınız kalori miktarı 200 kaloriyi geçmemeli.

Genel Güncel

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here