AMD, dizüstü bilgisayarlar için yeni AMD Ryzen işlemcileri İntele Kafa Kafaya

0
274

Geçen yıl, ilginç hikayelerden biri, Intel’in uygun bir alternatifi olarak AMD’nin yeniden doğuşu oldu. AMD’nin yeni AMD Ryzen yongaları , Threadripper hattı gibi üst düzey, çok çekirdekli işlemcilerden , AMD Ryzen 3 bütçesine kadar Intel’in masaüstü bilgisayar dünyasının neredeyse her alanında en azından güvenilir bir meydan okumaya imkân sağlamış durumda .

Ama şimdi AMD, dizüstü bilgisayarlara doğru daha da yüksek bir konuma oturuyor – tartışmasız bilgisayar kategorisinin en önemli bölümü ve biri Intel’in Core i3, i5 ve i7 hatlarının neredeyse AMD tarafından hakim olmadığı yönünde. Bu amaçla, şirket ilk iki dizüstü bilgisayar işlemcisini AMD Ryzen hattından çıkardı: Ryzen 5 2500U ve Ryzen 7 2700U, ultra ince dizüstü bilgisayarlar için tasarlandı.

amdryzen

Şirket Mayıs ayında oynadığı gibi iki Ryzen dizüstü bilgisayar cipsi teknik olarak APU’lar ya da CPU ve entegre bir GPU’yu tek bir çipte birleştiren “hızlandırılmış işlem üniteleri” dir. Ryzen 5 2500U ve Ryzen 7 2700U’da, bu Radeon Vega GPU’lu bir Ryzen işlemcisi ve burada AMD’nin başlıca avantajlarından birini temsil ediyor – Intel’in aksine, Nvidia gibi üst düzey grafiksel sunum yapan iş ortaklarına güvenmek zorunda. yetenekleri ile AMD, entegre cipsinde Radeon serisindeki kendi GPU tecrübesinden yararlanabiliyor. Intel, kendi entegre grafiklerini Iris ve Intel HD Grafik hatları vasıtasıyla da ürettiğini söylese de AMD, mevcut tecrübesinin burada bir avantaj sağladığını iddia ediyor.

Her iki işlemci de 15 W fiş ve dört çekirdek ve sekiz iş parçacığı sunuyor. AMD Ryzen 5 2500U, 2.0GHz (3.6GHz’e yükseltilebilir) temel hızında saat hızına sahipken, Ryzen 7 2700U 2.2GHz (3.8GHz’e yükseltilebilir) taban hızıyla geliyor. GPU tarafında, 2500U, sekiz adet Radeon Vega hesaplama ünitesi (CU) sunar ve 1100MHz’e kadar hızlanırken, 2700U, 1300MHz’e kadar hızlanan 10 Vega CU’yu sunar.

Kağıtta, şirketin geçtiğimiz ay açıkladığı Intel’in en yeni sekiz nesil Core i5 ve Core i7 U serisi yongaları ile oldukça iyi bir karşılaştırma yapmış olmasına rağmen, işlemcilerin nasıl yığılmakta olduğunu görmek için gerçek kıyaslama yapılmasını beklemek zorunda kalacağız kafa kafaya gidiyor.

Amd Ryzen İlgili tüm haberleri buradan takip edebilirsiniz.

Genelg Güncel | Karışık Bilgi Sitesi

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here